Obsesif Kompülsif Bozukluk Terapisi

Uzmanlarımız

 

 

Prof.Dr. İlkay Kasatura
Prof.Dr. İlkay KasaturaKlinik Psikolog ve Psikoterapist
Yetişkin
Karin Natan
Karin NatanUzman Psikolog
Çocuk – Ergen

OKB ve Uzmanlarımız ile İlgili Sorularınızı Cevaplayalım!

 

  ObsesifKompulsifBozukluk

  Obsesif kompülsif bozukluk (OKB), obsesyon olarak adlandırılan takıntılı düşünceler ve kompülsiyon olarak adlandırılan tekrar eden davranışlardan oluşan bir bozukluktur. Obsesyon, kişinin engelleyemediği, uzaklaştıramadığı düşünce ve fikirlerdir. Yoğun huzursuzluk yaratan bu düşünceler kişinin isteği dışında ortaya çıkar ve kişi tarafından mantıkdışı olarak değerlendirilir. Kompülsiyon ise bu düşüncelerin neden olduğu huzursuzluğu azaltmak ya da yok etmek için yapılan yineleyici davranışlardır.

  OKB’nin nedenleri herkes için farklı olsa da temel sebepler arasında genetik özellikler, beyin işlevlerinde ve hormonlarda bozulma, travmalar ve kişilik özellikleri vardır.

  En sık görülen OKB belirtileri arasında kuşku ve kontrolle ilgili olanlar, bulaşma obsesyonu ve temizleme kompülsiyonu, dini içerikli obsesyonlar, cinsel içerikli obsesyonlar, simetri, düzen, sayma ve biriktirme ile ilgili olanlar sayılabilir.

  Her takıntılı davranış ve düşünce OKB belirtisi olarak sınıflandırılamayacağı için konunun mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

  OKB günlük yaşam işleyişini, kalitesini bozabilen bir hastalıktır. Bu nedenle tanısı konduğu noktada terapistin yönlendirmesi ile gecikme olmadan tedavi süreci başlatılmalıdır.

  Tedavi sürecinde bilişsel davranışçı terapiden, çeşitli grup terapilerden ve gerekli duyulan noktalarda ilaç tedavisinden yararlanılabilir.

  BİZE ULAŞIN