Fobi nedir? Fobinin ciddi boyutlara gelmemesi için aileler çocukları için neler yapabilir?

Fobi, belirli objelere ve durumlara karşı abartılı olarak yaşanan korkudur. Örneğin saldırgan bir köpekle hiç beklemediği anda karşılaşan çocuğun hissettiği şey, doğal olarak yaşanan korkudur. Ancak çocuk, bir köpekle karşılaşabileceği korkusuyla rahatsız olarak hep bu korkunun etkisiyle davranmaya başlar, evcil ve eğitimli köpeklerin bulunduğu arkadaş evlerine bile gidememeye başlarsa, bu bir köpek fobisidir. Aynı şekilde fırtınalı bir günde sallanan bir vapurda korkan bir çocuk vapurun batacağı korkusuyla vapura binemez, deniz kenarına gidemez hale gelmişse bir deniz fobisi oluşmuş demektir.

Yetişkinlikte de, bireyin güncel yaşamını önemli ölçüde tehdit eden fobilerin çoğu çocuklukta verilen yanlış eğitimin sonucudur.

KORKUNUN CİDDİ BOYUTLARA GELMEMESİ İÇİN AİLENİN YAPABILECEKLERI

– Çocuk sosyal model olarak anne babasını aldığı için gök gürültüsü, karanlık korkusu gibi korkularm gelişmesinde anne babanın davranışları çok önemlidir. Bu nedenle kendi korkularınızı da abartmamaya çalışın.

– Çocuğa öğretilmesi ve önleminin alınması gereken korkular vardır. Örneğin yanan bir sobaya dokunmaktan korkması, süratle gelen otomobili görmesine rağmen karşı kaldırıma geçmekten korkması, kendisini yanmak ve ezilmekten koruyacak duygulardır.

– Çocuğunuzun korkularını cıddıye alarak onu önemsediğinizi hissettirin.

Abartılı bir şekilde fare, kedi, köpek korkuları geliştirmekte olan çocuğunuza, sevimli çizgi filmler seyrettirerek ya da bu kahra manların çok sevimli bir arkadaş olarak yansıtıldığı masallar oku yarak yardımcı olabilirsiniz.

– Karanlık korkusu olan çocuğunuzun odasına hafif bir gece lambası konabilir, karanlıkta da bir fener alınarak onunla birlikte koridorun bir ucuna ya da biraz ötedeki odaya giderek onun ortama alışması sağlanabilir.

– Korkuların kontrol altına alınabileceğini gösterin. Örneğin televizyondan olumsuz etkilenmişse, kapattığınız anda böyle bir korkudan kurtulabildiğini göstermeye çalışın.

– Denetimsiz olarak gösterilen ve şiddet öğeleri içeren filmleri seyrettirmeyin. Korkularını ifade etme olanağını bulamamış (korkak olarak nitelenmemek için) çocuklar yetişkinlik yaşamında bu korkuları bir fobi olarak yaşarlar.

– Anne babanın yapması gereken şey, çocukların korktukları şeyleri gizlememeleri için onları cesaretlendirmek, ifade edilen korkuları kontrol altına alarak yönlendirmektir.

– Kontrol edilemeyen ve devam eden korkuları için klinik psikologla işbirliği kurulmalıdır.