Karin_Natan_foto

Karin Natan 1997 yılında F.M.V Işık Lisesi’nden, 2001 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Bitirme  tezini ise‘Toplumun Homoseksüellere  Bakış Açısı ve Homofobi düzeyleri’ konusunda  yapmıştır. 2007 yılında Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olmuştur. Bitirme  tezini ise ‘Zihinsel Engelli Çocuğu Olan ve Zihinsel Engelli Çocuğu Olmayan Annelerin Depresyon ve Kaygı Düzeyleri ‘ konusunda yapmıştır.

Karin Natan,  terapist kimliği ile danışanlara hizmet vermekte ve öğretim görevlisi kimliği ile Işık Üniversitesi Psikoloji Bölümünde “Kişilik Kuramları ve Psikoterapi Tekniklerine Giriş” derslerini vermektedir.

Uzmanlık alanı çocuk ve ergenlerde endişe, korku, takıntı, duygu durum bozuklukları, davranış bozuklukları, travmalar, dürtü kontrol bozuklukları, öfke kontrolü, özgüven sorunları, çekingenlik, iletişim sorunları, sosyal uyum sorunları, anne-baba çatışmaları, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü, çalışma alışkanlığı kazandırma, yetenek belirleme, gelişim değerlendirmeleri, duygusal değerlendirmeler ile sorunları tespit etmedir. Belirlenen problemleri Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ,Filial terapi ,Dışa Vurumcu Oyun Terapi Yöntemleri ,Kum Terapisi, Kukla Terapisi, Travmatize Olmuş Çocuklarla Oyun Terapisi , Kısa Dönem Oyun Terapisi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarla Oyun Terapisi , EMDR yöntemlerini kullanarak çözümlemektedir. Ailelerle Çocuk Odaklı aile terapisi ve danışmanlık vermektedir. Zeka ve kişilik testleri uygulamaktadır.

Yetişkinler ile Kaygı ve Duygu Durum Bozuklukları , öfke kontrolü, travma sonrası stres bozukluğu,panik bozukluk, özgül fobiler, takıntılı davranışların çözümünde Kognitif Davranışçı Yaklaşımı, EMDR ve Gestalt terapi yöntemlerini kullanmaktadır.

2000-2001 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü’nde Prof. Dr. Yankı Yazgan yönetiminde Çocuk Psikiyatrisi Stajı’nı ve La paıx Fransız Akıl Hastanesi’nde kapalı ve açık servislerde Yetişkin Psikiyatrisi Stajı’nı tamamladı.

2003 yılında WISC-R (Weschsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği), Denver II Gelişim Tarama Testinin eğitimini tamamladıktan sonra uygulama sertifikalarını almıştır.

2005-2008 yılları arasında Doç.Dr. Hanna Nita Scherler’den Gestalt Terapi eğitimini tamamladı.

2006 yılında Psk. Füsun Aygölü’nun verdiği Rorschach Mürekkep Testi ve Kişilik analizi testini tamamladı.

2007 yılında Bilişşel Davranışçı Terapi süpervizyonunu Dr. Emel Stroop ‘tan  aldı.

2007 yılında Psk. Füsun Aygölü tarafından düzenlenen oyun terapisi seminerine katıldı.

2007 yılında Maria Montessori Training Organisation (London) tarafından düzenlenen A.M.I Children’s House Assitant sertifikasını aldı.

2011 yılında Yrd. Doç.Dr. Elif Göçek tarafından düzenlenen oyun terapisi eğitimlerini tamamladı.

2011 yılında Psikolojik Testler Derneği Başkanı Uzman Psk. Mutlu Hacıosman’dan  Bender- Gestalt Algı ve Koordinasyon Testi1-2, Benton Görsel Bellek Testi, Burdon Dikkat Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Good-Enough Hariss, Metropolitian Okul Olgunluğu testi, Peabody Resim-Kelime Testi,Porteus Labilentleri, R.B Cattal 2A Testi, Aleksander Pratik Yetenek Testi,C.A.T, Louısa Düss Psikoanalitik Hikayeler Testi ve Frostig Görsel Algı ve Koordinasyon testlerinin uygulacı sertifikalarını aldı.

2011 yılında Cinsel Sağlık, Evlilik ve Aile Danışmanlığı Derneği’nden (CİSEAD) aile terapisi sertifikasını aldı.

2012-2013 yılında Uluslararası Oyun Terapisi Derneği’nin (APT) kayıtlı oyun terapisti (Registered play therapist) olan, Klinik Psikolog, Psikoterapist Reyhana Seedat ile Oyun Terapisi Sertifika programı eğitimine katıldı. Çocuk Merkezli Oyun Terapisi (Client Centered Play Therapy) ,Filial terapi (Filial Therapy) ,Gelişimsel Terapi Yöntemleri (Developmental Touch Therapy) ,Dışa Vurumcu Oyun Terapi Yöntemleri (Expressive Play Therapy) ,Sanat Terapisi (Art Therapy) , Kum Terapisi (Sand Therapy) , Kukla Terapisi (Puppet Interview), Travmatize Olmuş Çocuklarla Oyun Terapisi (Play Therapy with Traumatized Children ), Kısa Dönem Oyun Terapisi, (Short Term Play Therapy), Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarla Oyun Terapisi (adhd Techniques and Strategies) yöntemlerinin uygulama sertifikilarını aldı.

2014 yılında Uzman Klinik Psikolog Emre Konuk ile EMDR1. Düzey ve EMDR 2. Düzey eğitimlerini aldı . Prof. Dr. Ümran Korkmazlar ‘dan EMDR ve hikaye teknikleri uygulamalarına katıldı ve çocuk, ergen ve yetişkinlere EMDR terapisi uygulamaya başladı. Prof. Dr. Ümran Korkmazlar ile , Soma mağdurlarına uyarlanan “Çocuklarla Grup EMDR” eğitimini tamamladıktan sonra Haziran 2014’te, EMDR HAP gönüllüsü olarak Soma’damaden kazası geçirmiş çocuklar ve aileleriyle bireysel ve grup terapilerini yürütmüştür.

2015 yılında Klinik Psikolog Reyhana Seedat tarafından ‘Çocuklarla Oyun Terapisi ve EMDR’eğitimi almıştır.

2015 yılında EMDR Milano Kongresine katılmıştır.

2016 yılında WISC-4 eğitimini tamamlamıştır.

2016 Haziran ayında Hollanda, The Hague ‘da yapılan EMDR kongresine katılmıştır.

2017 -__  Uzman Psikolog-Psikoterapist, Prof.Dr. İlkay Kasatura Psikoterapi Merkezi, Istanbul

2016 – __ Uzman Psikolog Öğretim Görevlisi, Işık Üniversitesi
Dersler: Kişilik Kuramları, Psikoterapi Tekniklerine Giriş

2008-2017 Uzman Psikolog-Psikoterapist, Ekipnormarazon Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, İstanbul.

2004 – 2008 Uzman Psikolog, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık Merkezi,Istanbul.

2002 – 2004 Psikolog, Canım Psikolojik Danışmanlık Merkezi, İstanbul.

2001 – 2002 Psikolog, Unilever “Kadınları Koruma Derneği” Psikolojik Danışmanlık Projesi,

İstanbul.

Çocukların potansiyellerini keşfetmek , ilgi alanlarını saptamak, dikkat düzeylerini belirlemek, yatkın olduğu alanları tespit etmek,  kendilerini tanımalarına yardımcı olmak amacıyla zihinsel ve kişilik değerlendirmeleri yapılır. Ailelerde bu testler aracılığıyla çocuklarının potansiyellerini ve karakter yapılarını daha iyi anlayıp doğru şekilde yönlendirme yapabilirler.

 •  WISC-4 (Çocuk ve ergenlerde zeka testi)
 • WISC-R (Çocuk ve Ergenlerde zeka testi)
 • C.A.T Algı Testi(Çocuk ve ergenlerde duygu durum belirleme değerlendirmesi)
 • Denver II Gelişim Testi (Çocuk)
 • Brunet Lezine-R Gelişim Testi
 • Stanford- Binet zeka testi (çocuk)
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi (Çocuk)
 • Frostig Görsel Algı ve Dikkat Testi (Çocuk)
 • Bender Gestalt Görsel Algı Testi(Çocuk)
 • Koppitz İnsan Çizim Testi (Çocuk)
 • Gessell Gelişim Testi (Çocuk)
 • Peabody Alıcı Dil Testi (Çocuk)
 • Bender-gestalt görsel motor algı testi
 • Benton Görsel Bellek Testi,
 • Burdon Dikkat Testi,
 • Stroop Görsel Dikkat
 • Cattal 2A Testi,
 • Aleksander Pratik Yetenek Testi
 • Louısa Düss Psikoanalitik Hikayeler Testi

 

Çocuklarda Sınav Kaygısı

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

BİZE ULAŞIN