Psikoterapi ve Uzmanlarımız ile İlgili Sorularınızı Cevaplayalım!

  Prof. Dr. İlkay Kasatura önderliğinde kurulan ve yine kendisinin süpervizörlüğü eşliğinde psikoterapi ve psikiyatri çalışmaları yapan merkezimiz çalışmalarını 15 yılı aşkın süredir devam ettirmektedir. Çalışmalarını İstanbul Gayrettepe’de Şişli ilçesinde yürüten merkezimiz, kapsamlı ve uzman kadrosuyla evlilik terapilerinden bireysel terapilere, yetişkinlerden, çocuk ve ergen alanına kadar pek çok alanda terapi ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

  Prof.Dr. İlkay Kasatura
  Prof.Dr. İlkay KasaturaKlinik Psikolog ve Psikoterapist
  Evlilik ve Bireysel Terapiler
  Karin Natan
  Karin NatanUzman Psikolog
  Çocuk ve Ergen
  Oyun ve EMDR Terapisti
  Simru Kavak
  Simru KavakUzman Psikolog
  Dr.Gizem Akçan
  Dr.Gizem AkçanKlinik Psikolog
  Evlilik ve Bireysel Terapiler
  Yrd.Doç Dr. Aslı B. Taşören
  Yrd.Doç Dr. Aslı B. TaşörenPsikolojik Danışman
  Ergen
  Psikolojik Danışman

  BİZE ULAŞIN

   İhtiyaç duyduğunuzda size yakınlarınız tarafından en iyi psikolog önerisi ya da önerileri yapılmış olabilir fakat “en iyi psikolog” tanımı kişiden kişiye göre değişir. Psikolog tavsiyesi önemli bir referans olabilir ancak  bu tavsiye edilen kişinin sizin için uygun olacağı anlamını taşımaz. Psikoloğunuzu seçerken bazı noktalara dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır.

   İlk olarak terapi almayı düşündüğünüz kişinin psikoloji lisansına sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bu konu yeterince önemli görünmeyebilir ancak bir çok kişi yetkisi hatta bilgisi olmamasına rağmen danışmanlık, koçluk gibi başlıklar altında psikoterapi yaptığını iddia etmekte ve kişiye yarardan çok zarar vermekte.

   Diğer bir konu, gittiğiniz psikoloğun yüksek lisansının veya doktorasının olup olmadığını kontrol edilmesi. Yüksek lisansını psikoloji özelinde tamamlamamış bir kişinin psikoterapi yapma ehliyeti yoktur. Psikolojik danışmanlık okuyan kişilerin sadece psikolojik danışmanlık verme ehliyetleri olduğunu bilmenizde fayda var.

   Psikoterapi esasen psikoloji yüksek lisansı veya doktorası yapan kişilerin verebileceği bir hizmettir. Yurtdışında sadece klinik psikologlar psikoterapi hizmeti verirlerken ülkemizde henüz bu aşamada bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle sizin için en iyi psikoloğu seçerken bu araştırmaları sizin yapmanız ve karar vermeniz çok önemlidir.

   Psikoterapi ihtiyacınız bulunuyor ise mutlaka ve mutlaka lisans, yüksek lisans veya doktora mezuniyetlerini sorun; psikoloji eğitimi almamış, çeşitli kurslar ile danışmanlık vaat eden kişilerin psikoterapi yapıp yapamayacağını kendisi ile konuşun, mümkünse yazılı ortamda onay alın.

   Psikoterapi almak istediğiniz psikoloğunuzun üzerine eğildiği konuları dikkatlice öğrenin. Her psikolog her terapi tipi ile uğraşmamaktadır veya belirli alanlarda daha çok vaka gördükleri için o alanda daha çok uzmanlık ve deneyime sahiptir. Alanında bilimsel çalışmaları ve başarıları ile öne çıkan ünlü psikologların odaklandığı belirli konular olduğunu unutmayın. Bu uzmanlık alanına mutlaka dikkat ederek psikoloğunuzu seçmenizde fayda vardır.

   Aynı şekilde almak istediğiniz terapi tipi veya vakanın derinliği gibi konulara göre terapi süreci belli bir zamanı alabilir ve süreklilik gerektirebilir. Bu nedenle kendinize yakın yerlerdeki psikologları tercih etmeniz terapinin devamlılığını ve etkinliğini korumak  açısından daha faydalı bir seçim yapabilirsiniz. İstanbul psikolog sayısı ve alternatifleri açısından şanslı bir il, fakat oldukça büyük bir metropol olması nedeniyle ilçe bazında size yakın olan psikologları bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Oturduğunuz yer Nişantaşı ise Nişantaşı psikolog seçiminiz için daha doğru olabilir, yaşam alanınız Şişli ilçesindeyse, Şişli, Mecidiyeköy psikolog araması yapabileceğiniz uygun bölgeler olabilir.  Bulduğunuz psikolog ile online terapi seçeneğini de konuşmanızda fayda var. Online terapinin çocuklarda etkin şekilde uygulanması daha zor olabilir ama yetişkin ve ergenlerde bir terapi tipi kendi başına veya tamamlayıcı terapi olarak (hem ofiste hem de online ortamda beraber) kullanılabilir.

   Tüm bu kriterlere bakarak sizin için en iyi psikolog kim buna karar verebilir, yakınlarınızdan aldığınız psikolog tavsiyesi, psikolog önerisi önerilerinin veya aramanızda çıkan ünlü psikologlar sonuçlarının sizin durumunuz için de faydalı olup olmadığına karar verebilirsiniz.

   Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi çoğu zaman birbirinin yerine eş anlamlı tanımlar olarak kullanılsa da içerik ve alınan hizmet anlamında çok temel farklılıklar barındırmaktadır. Psikolojik danışmanlar veya rehberler tarafından sağlanan danışmanlık hizmeti, kişinin hayatını daha etkin şekilde sürdürebilmesi ve gelişimi için yapması gereken seçimleri ve alması gereken kararları yorumlar. Kişinin plan yapmasına, hedeflerine ulaşmak için gerekli bilgi ve beceriyi kazanmasına ve seçimlerini hayata geçirmesine yardımcı olur, kişiye sistemli ve profesyonel bir destek sağlar.

   Psikoterapi ise çok daha kapsamlı ve hassas bir süreçtir. Sadece alanında uzman

   psikologlar veya psikiyatristler tarafından uygulanması gereken psikoterapi, patolojik şikayetler  veya psikolojik temelli problemlerin tedavisi için danışan ve psikolog/psikiyatrist arasında gerçekleşen tedavi amaçlı bir süreçtir. Psikoterapide, psikolojik danışmanlıktan farklı olarak belirli bir teori ve ekole dayanan, planlanmış bir tedavi süreci uygulanır. Bu özelliğiyle psikoterapi diğer destek süreçlerinden temel anlamda farklılaşır.

   Psikolog ve psikiyatristler arasındaki temel farklılığa bakarsak, psikologlar, psikoloji eğitimi ardından, yüksek lisans yaparak uzmanlaşır. Psikiyatristler ise hekimlik eğitimi ardından, psikiyatri üzerine uzmanlık yapar ve psikiyatrist unvanını alır. Vakanın durumuna göre psikoloğun mu yoksa psikiyatristin mi doğru destek noktası olacağı değişiklik göstermektedir. Psikolog terapi yetkinlikleri ile tedavi sağlarken, psikiyatristin uzmanlığı ağırlıklı olarak ilaçla tedavi üzerine yoğunlaşır ve vakanın ağırlığına göre tercih edilebilir. Tedavi etmeye çalıştıkları durumlar benzer olduğu ancak farklı metotlar kullandıkları için bu iki meslek grubu birbirini destekler şekilde çalışmaktadır. Alanında en iyi psikologlar mutlaka bir psikiyatrist ile iş birliği içindedir. Öncelik olarak bir psikoloğa görünmek faydalı olabilir, eğer vaka ilaç desteği gerektiriyorsa, psikologlar danışanı ilgili psikiyatristlere yönlendireceklerdir. İyileşme sürecinin daha etkili olması açısından psikiyatrist ile ilaç tedavisine başlandıktan sonra, psikologlar tedaviyi terapi ile destekleyebilir.

   Lisans derecesini 4 yıllık psikoloji bölümünde tamamlamış ve yüksek lisansını klinik psikoloji alanında yaparak uzmanlığını almış psikologlara “klinik psikolog” denir.

   Lisans derecesini 4 yıllık psikoloji bölümünde tamamlamış ve yüksek lisansını yine psikolojinin farklı alt disiplinlerinden biri üzerine tamamlayarak uzmanlığını alan psikologlara “uzman psikolog” denir.

   İstanbul psikolog bulmak açısından önemli bir noktadır. Uzman psikolog , klinik psikolog bulmak açısından da  ülkemizde önemli bir yer teşkil etmektedir.

   İstanbul dışında yaşayan danışanlarımız özellikle uzmanlık gerektiren alanlarda psikolog seçiminde zorlandıklarını düşünüyoruz ve bunun için online terapi hizmetimizi başlattık. Online terapi ile ilgili daha detayı bilgi almak için lütfen tıklayın>>

   Metro ile gelirken

   Prof. Dr. İlkay Kasatura Psikoterapi Merkezi, İstanbul’da Gayrettepe’de yer almaktadır. Şişli ve Mecidiyeköy’e çok yakındır.

   Metro ile gelirken Gayrettepe ’de inip , Yıldız Posta Caddesi tarafından çıktıktan sonra yürüyen merdivenlerden Maya tarafına doğru yürüyün, MAYA plazaya gelmeden hemen önceki dört yol ağzından sola saparak yürüyün ve yolun sonuna kadar yürüyün, yolun bitiminde Akbank tarafından yürüyerek Bulvar Pastanesi, Manolya Pastanesini geçtikten hemen sonra Çiğdem Apartmanını göreceksiniz.

   Araba ile gelirken ,

   Mecidiyeköy /Şişli yolundan gelirken eski Ali Sami Yen stadını sağınızı alıp Gayrettepe tarafına doğru sapın, biraz ileride Migros’u göreceksiniz. Migros’un yanın tam karşısında Manolya Pastanesinin bulunduğu tarafta Çiğdem Apartmanını göreceksiniz.

   Beşiktaş tan gelirken ATV binasının karşısından Harp Okulu tarafından devam edin, Harp okulununun hemen önünde yer alan döner kavşakta yer alan ışıklardan yolun karşısına geçerek Esentepe – Gayrettepe tarafına doğru girin, sağınızda Point otel solunuzda ise Dedeman kalmalı , bu caddenin sonuna kadar devam edin, Manolya Pastanesini gördükten hemen sonra Çiğdem Apartmanını göreceksiniz.

   Nişantaşı yolundan gelirken , Nişantaşı yönünden merkezimize bir kaç farklı yoldan gelebilirsiniz.

   Nişantaşı Vali Konağı caddesinin sonuna kadar inip Fulya Acıbadem Hastanesi ile Polat Towers’ın bulunduğu yokuştan Selenium Plaza’nın önünden geçtikten hemen sonra sola dönüp, ilk sağdan sapıp yokuşu ışıklara kadar çıkmaya devam edin, Kebabi sağınızda kalacak, ışıklardan sola saptıktan sonra Bulvar Pastanesi, Manolya Pastanesini geçtikten hemen sonra Çiğdem Apartmanını göreceksiniz.

   Nişantaşı yönünden gelirken bir başka yol ise MecidiyeköyŞişli tarafına sapmak olacaktır. Yukarıda bu yolun tarifi bulunmaktadır.

   Köprü’den araba ile gelirken  

   Prof.Dr. İlkay Kasatura Psikoterapi Merkezi 1. Köprünün hemen yakınında yer almaktadır. Trafik yoğunluğuna göre köprülerin farklı çıkışlarından çıkarak merkezimize ulaşabilirsiniz.

   İstanbul Anadolu yakası üzerinden, Avrupa yakası tarafına 1. Köprü üzerinden Zincirlikuyu çıkışından çıkarak , Zincirlikuyu Mezarlığının önünden 1. Köprünün Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçiş ayağını hemen geçtikten sonra sağa Gayrettepe – Esentepe tarafına doğru girin, sağınızda Point otel solunuzda ise Dedeman kalmalı , bu caddenin sonuna kadar devam edin, Manolya Pastanesini gördükten hemen sonra Çiğdem Apartmanını göreceksiniz.

   İstanbul Anadolu yakası üzerinden, Avrupa yakası tarafına 1. Köprü üzerinden Beşiktaş çıkışından çıktıktan hemen sonra Sait Çiftçi Hastanesinin önünden köprünün üzerinden geçin ve Harp okullarının önündeki döner kavşakta yer alan ışıklardan Gayrettepe –  Esentepe  tarafına doğru girin, sağınızda Point otel solunuzda ise Dedeman kalmalı , bu caddenin sonuna kadar devam edin, Manolya Pastanesini gördükten hemen sonra Çiğdem Apartmanını göreceksiniz

   İstanbul Anadolu yakası üzerinden, Avrupa yakası tarafına 1. Köprü üzerinden Mecidiyeköy çıkışından çıktıktan hemen sonrabiraz ileride yolun karşsına dönerek eski Ali Sami Yen stadını  sağınızı alıp Gayrettepe tarafına doğru sapın, biraz ileride Migros’u göreceksiniz. Migros’un yanın tam karşısında Manolya Pastanesinin bulunduğu tarafta Çiğdem Apartmanını göreceksiniz.

   Bireysel Terapiler ve Uzmanlarımız ile İlgili Sorularınızı Cevaplayalım!

    Çocuk Terapisi ve Uzmanlarımız ile İlgili Sorularınızı Cevaplayalım!

     DİĞER TERAPİLER

     bagimlilıklar

     Bağımlılık Tedavileri

     Sigara, içki, madde, kumar gibi zararlı alışkanlıklar başlangıçta bireye keyif verir gibi görünürken…

     Devam
     aile_terapileri

     Aile Terapileri

     Anne, baba, çocuklar bazı durumlarda da büyük ebeveynlerin katılımıyla geniş ailelerde …

     Devam
     egitim_sorunlari

     Eğitim Sorunları

     İlk, orta, lise ve üniversite öğrencilerinin başarısızlık nedenleri arasında en sık görüleni…

     Devam
     stress

      Stres Yönetimi

     Stres, Bedensel ve psikolojik olarak bizi zorlayan tehditler karşısında yeni bir uyum çabasına…

     Devam
     ObsesifKompulsifBozukluk

      Obsesif Kompülsif Bozukluk

     Obsesyon, kişinin engelleyemediği, uzaklaştıramadığı düşünce ve fikirlerdir.

     Devam
     sosyal_fobi

     Sosyal Fobi

     Bireyler heyecan ve yönelimlerinin kaynaklarına indikçe, kendilerini panik atak içine sokan…

     Devam

     Psikoterapi ve Uzmanlarımız ile İlgili Sorularınızı Cevaplayalım!